Yeni Sayfa 2
Kalorifer Tesisatı

Tek kolon ile bütün bir sistem, şap altında kalan kılıflı spiral borular ile dekoratif üstünlük sağlar. PE - Xc ve PE - Xb borular şap altında kılıf içinden geçirilmelidir. Kılıf, boruyu koruyucu nitelikte olmalı, ayrıca hava yastığı görevi yaparak ısı yalıtımını sağlamalıdır. Bükülme esnasında kesit daralmasına neden olmaması için "spiral" tipinde olmalıdır. 

Koruyucu spiral borular kırmızı ve mavi renktedir. Kırmızı renkte olanlar radyatöre gidiş hattında, mavi renkte olanlar ise dönüş hattında kullanılır. Kılıfın çapı ø 16 mm PE- X boru için 25 mm'dir. Kollektörden radyatörlere boruların gidiş ve dönüş şeklinde çok değişiklik olabilir. Radyatöre gidiş sıcaklığı 90° C ve dönüş sıcaklığı ise 70° C'dir. Bu sıcaklıklara da dayanıklı olan PE - Xc ve PE - Xb cross - link borular kullanılır. Bu sistem sayesinde daire içinde hiçbir surette gözü rahatsız eden boru görünmez.

Kolon sayısı bire indiğinden çok sayıda tabya betonu delme işine son verilmiştir. Yine bu sistem sayesinde kolon boru hatlarında meydana gelen basınç kayıpları da en aza indirilmiştir. Böylece suyun akışı kolaylaştığından daha düşük kapasiteli pompa seçilebilir. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanacaktır. Günümüz inşaatlarında bu sistem sıkça uygulanmaktadır. Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su borularının koruyucu kılıf içinde döşenmesidir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde en iyi kalorifer tesisatı yöntemidir. Plastik borunun beton altında ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük ihtimalle de olsa borunun zarar görmesi halinde, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yeni boru itilir. Borunun geçtiği yerleri kırıp açmak gibi yapıyı bozacak müdahalelere gerek yoktur.

Plastik PPRC kalorifer tesisatı, inşa halindeki binada kullanma ve sıçak su için en iyi malzemedir. Biz plastik borunun altyapı malzemesi olarak çok iyi olduğunu bilmekle beraber, kalorifer tesisatında kullanımı için tasarlanmış yerden dağıtmalı ( croos-link plastik borulu ) sistemi tavsiye ederiz.

 

 Copyright 2013 - 2017 © Umut Isı Doğalgaz Her hakkı saklıdır.